אמנת הפרסום המיטיב

מדוע אנו חושבים שמסחר בחפצים מהאתר אינו בהכרח רע

 

לפניכם מכתב שנשלח בעבר לגולשת מהאתר. הגולשת טענה שחפצים שהיא מסרה נמסרו בשוק הפשפשים, ושלדעתה בצורה זו מתפספסת המטרה של פרויקט אגורה.
מבחינתנו אין זה ממש כך, והמכתב שנשלח לה מסביר את גישתנו.

יפעת (שם בדוי) שלום,
אנו דווקא חושבים אחרת. אם החפצים שנתת נמכרו בשוק הפשפשים אז המטרה שלנו עדיין הושגה.

נשמח להבהיר לך מדוע אנו חושבים כך.
המטרה הגדולה של פרויקט אגורה היא להחזיר למשק את המשאבים הלא מנוצלים שלו. אנרגיה רבה הולכת לאיבוד על יצירה מוצרים שניתן היה למחזר, ולהשתמש באנרגיה זו ליצירת דברים בעלי ערך גבוה יותר. למשל להמיר אנרגיה זו בחפצים אחרים שאין לנו, בזמן פנוי לעשות מה שאנו רוצים וכן הלאה.

באגורה מפרסמים חפצים שאיננו יכולים או רוצים לנסות ולמכור אותם.

אם אנו יכולים למכור אותם, אז המקום שלהם הוא באתר יד שניה. ככה גם תחזירי את החפץ לשימוש וגם תקבלי על זה כסף, וזה נהדר.

אדם שלוקח חפץ באגורה יכול להשתמש בו בעצמו, וכך הוא חוסך לעצמו את האנרגיה (משאבים) שהיה מוציא עבור קניית החפץ ומשתמש בה לדבר אחר.

אדם גם יכול לקחת את החפץ ולמכור אותו בשוק יד שניה. הכסף שהוא הרוויח הוא שווה ערך לכסף שהיה חוסך לו היה משיג באגורה חפץ שהוא צריך במקום לקנות אותו. מנגד הוא מצא בן אדם אשר צריך את החפץ ומכר לו אותו במחיר מוזל, כך שבכל מקרה הוא עזר להחזיר את האנרגיה שהלכה לאיבוד בתור מתווך.

הבעיה היא שבדרך כלל אנחנו קצת צרי עין, וכשמישהו מרוויח כסף אנחנו רואים זאת כמשהו שלילי. למה?

האם כשאנחנו מרוויחים כסף זה לא טוב? אז גם כשאדם אחר עושה כסף למה שלא נשמח עבורו? אם אדם משקיע מאמץ לאסוף חפץ באגורה ולמכור אותו בשוק הפשפשים, סביר להניח שזה אדם, שתוספת קטנה זו של כסף, הינה משמעותית עבורו.

כשהקמנו את פרויקט אגורה הערכנו, וגם קיווינו, שמספר אנשים יוכלו לפרנס את עצמם הודות לפרויקט. אם אדם הולך למכור את מה שאחרים לא רוצים או לא מצליחים למכור, סימן שזהו אדם נזקק, שעובד עבור סכומי כסף שאנו אפילו לא נטרח עבורם, ובין אם אנו נותנים לו את החפץ לשימוש אישי ובין אם למכירה, עזרנו למי שהיה זקוק לעזרה.

הבעיה היחידה שעלולה להיווצר היא כאשר מישהו לוקח את כל החפצים לעצמו ולא משאיר כלום לאחרים.  למזלנו החפצים באגורה אינם ממוקמים במקום אחד ואינם מופיעים בזמן אחד, כך שאדם אינו יכול לקחת אותם כל כך בקלות, וגם אם כן, מדיניותנו היא שניתן לסחור רק בחפצים שעבר שבוע מאז פורסמו באתר או שנכתב במודעה שעליהם להתפנות באופן מיידי.

כאשר פרויקט אגורה יגדל מאוד, תהיה לו השפעה בעלת משמעות על הכלכלה של ישראל.


 

אזור התגובות למאמר נועד ליצור דיון מפרה ומעשיר סביב נושא המאמר.
אנא כתבו בצורה נאותה ועניינית כדי שנאשר אותן.