אמנת הפרסום המיטיב

נקיון פנימי

נעשה השוואה בדמיוננו בין הראש שלנו לבית. כמו בבית גם בראש יש הרבה דברים. יש דברים מסודרים, יש דברים שימושיים, יש דברים מבולגנים ודברים לא שימושיים. מעל לכל בבית יש מישהו שרוכש דברים שימושיים, אבל גם אוסף ומייצר זבל. מי בראש שלנו, במחשבה וברגש שלנו, אחראי על הרכש? אחראי על האיכות של הדברים שאנו מכניסים לבית הפנימי?

 

על מנת לענות על שאלה זאת יש להבין קודם כל מה הם שלושת סוגי התזונה של אדם.

 

כולנו יודעים שכדי שהגוף יחיה ויהיה בריא וחיוני יש להזין אותו במזון טוב, טרי, עשיר בויטמינים, מינראלים וכיוצא בזה.

כולנו גם יודעים שכדי שהגוף יחיה ויהיה בריא וחיוני עליו להזין את עצמו מסוג מזון נוסף. אוויר.

הגוף זקוק ללא הרף לאויר שמורכב מכמות מאוד מדויקת של חמצן, ולמען איכות החיים חשוב שהאויר יהיה נקי ושהנשימה תהיה סדירה.

לעומת זאת, רק מעטים מאיתנו מבינים שקיימת סוג תזונה שלישית, שבמובן מסוים היא הרבה יותר חשובה מהאוכל והאויר, מפני שהיא קובעת את איכות המחשבות והרגשות שלנו, כלומר את איכות חיינו.

תזונה זאת נקראת "רשמים"

מזון רשמים
 

הספרים שאנו קוראים, הסרטים שאנו רואים, השירים שאנו שומעים, האנשים שאיתם אנו מתרועעים, החדשות שלהן אנו חשופים, הסביבה בה אנו שוהים, כל אלו ועוד משפיעים עלינו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: הרשמים אליהם אנו חושפים את עצמנו קובעים את סוג ואיכות המחשבות והרגשות שנחווה ומכאן שהם קובעים את סוג ואיכות החיים שנחייה.

אם אנו רוצים לחיות חיים טובים, עלינו לעשות סדר ונקיון במזון שאנו אוכלים. כמו שלא בריא לאכול מזונות עתירי שומן, כך גם יזיק לנו ביותר להיחשף לרשמים  שגורמים לנו להרגשה שמורידה אותנו למטה.

 

על מנת שנוכל לעשות סדר וסלקציה בסוג תזונת הרשמים שלנו הכנו רשימה של רעיונות שכדאי להרהר בהם ולבחון את התזונה שלנו ביחס אליהם, אך לפני שמתחילים לחשוב מהם הרשמים הטובים ביותר עבורינו, עלינו להגדיר לעצמנו איזה חיים אנחנו רוצים לחיות. מה היא המטרה שלנו. רק אם הגדרנו לעצמנו את המטרה שלנו נוכל לדעת מה טוב עבורנו. אדם שרוצה לפתח שרירים צריך לאכול יותר חלבון, ואדם שרוצה להוריד במשקל צריך לצמצם מאכלים שמנים ומתוקים. כל אחד מאיתנו יש לו את השאיפה שלו ואת סוג החיים שהיה רוצה לחיות, ובהתאם לכך עליו לבחור את הרשמים שיביאו אותו לשם:

 
חדשות מרעילות

חדשות:

אחד מסוגי התזונה הגרועים ביותר אליהם אנחנו חשופים הם החדשות.

החלק הגדול של החדשות שמשדרים לנו הם חדשות על אסונות ושערוריות, אשר מוקצנות בכוונה על ידי עורכי החדשות, ומפיקות בתוכנות הרגשה מתמדת של כעס תסכול ויאוש מהמחשבה שהכל רקוב מסביבנו. בנוסף החדשות מלאות ברכילות שטחית או בכתבות בעלות גישה שלילית וצינית המוצאת תמיד את חצי הכוס הריקה שבדברים. מעל לכל רק חלק קטן מהחדשות הוא אמת. כל מי שיצא לו להכיר קצת את מה שקורה מאחורי הקלעים של עולם החדשות יודע זאת.

ההשפעה של החדשות עלינו בורה ביותר. אני מתמלאים במידע שגוי או חד צדדי, ברגשות שליליים, וללא ספק זו אינה תזונה טובה.

מצד שני חשוב להתעדכן בחדשות ולדעת מה קורה.

אז איך ליישב את הדילמה?

כלל אצבע ראשון הוא לעשות הבחנה בין חדשות שמשפיעות עלי לחדשות שלא נוגעות לי. למשל חשוב לדעת שיצא חוק חדש שמחייב את המעסיק להפריש כספים לפנסיה. זה משמעותי לחיים שלי. לעומת זאת כלל לא רלוונטי עבורי לדעת על אדם פלוני שדרס בשוגג את הדודה שלו. חוץ מההרגשה הגרועה שזה יעשה לי, זה לא יעזור לי בכלום. אפילו לא יעזור לי למנוע מכך שמקרה דומה יקרה גם לי.

עלינו לנסות להיחשף לדברים שרלוונטים עבורנו ולא להחשף לדברים שאין להם השפעה על חיינו.

אם יש חדשת שהם חשובות אך בו זמנית בעלות השפעה שלילית, מומלץ להכין את עצמי לפני שאני מתחיל לצפות או לקרוא את החדשות, ולהגיד לעצמי לקחת את הכל בפרופוציות המתאימות, ושאין טעם להתרגש מדברים שבין כה אינני יכול או אינני מתכוון לשנות.

 טלויזיה ומשחקי מחשב רעים


סרטים (ותוכניות טלויזיה)
:

סרטים משפיעים עלינו בצורה משמעותית ביותר, גם אם איננו מודעים לכך. התוכן של הסרט מפיק בנו רגשות ומחשבות תואמים. אדם שרואה הרבה סרטים אלימים, מייצר בתוכו מחשבות ורגשות אלימות. אדם שרואה סרטים על אנשים שנאבקים כדי להגשים את חלומותיהם, מייצר בתוכו מוטיבציה ונחישות.

כך אפשר להמשיך הלאה על כל סוגי הסרטים: סרטי זוועה, טלנובלות, קומדיות, דרמות, סרטים תיעודיים וכדומה. למשל, עד היום כשאני הולך לים יש בי איזשהו פחד סמוי מכרישים (אפילו שאין כרישים בכנרת) ופחד זה התחיל מאז שראיתי את הסרט "מלתעות".

החליטו איזה חיים אתם רוצים לחיות וצפו בסרטים שיעוררו בכם את הרגשות והמחשבות המתאימים.

 

ספרים ומגזינים:

אותו הדבר כמו לגבי סרטים.

 מוזיקה שלילית


מוסיקה
:

סגנון המוסיקה שאנו שומעים והמילים של השירים מייצרים לנו השפעה מאוד ישירה על הרגשות.

אם אני שומע שירי דכאון כל היום, איך אני יכול לקוות להיות שמח?!

פעמים רבות אנו אוהבים לשמוע שירים עצובים כשרע לנו כי אז אנחנו מרגישים נחמה, שאנחנו לא לבד בסבל, אבל כדאי לקחת בחשבון שדבר זה לא יעשה אותנו שמחים.

בחרו את  המוזיקה והשירים שגורמים לכם לעלות למעלה. שמוציאים מכם את החלק הטוב ביותר שלכם.

 בלאגן


סביבת המחייה
:

אם אנו חיים בבית מבולגן, הרושם שזה מפיק על המחשבות שלנו, יוצר הרגשה של בלבול ואי סדר.

העיצוב של הבית משפיע גם הוא על הרגשתנו. עיצוב יפה והרמוני מפיק בנו רגשות שלווה ושלמות. עיצוב כאוטי ודיסהרמוני מפיק בתוכנו רגשות תואמים.

 גארפילד בדכאון


האנשים איתם אנו מתרועעים
:

אולי ההשפעה החשובה ביותר של הרשמים שאנו קולטים בחיים שלנו היא ההשפעה של האנשים הסובבים אותנו. אנו מושפעים על ידי ההתנהגות שלהם, הדעות שלהם וההצעות שהם מציעים לנו. חשוב ביותר לבחור את סביבת האנשים שמקדמת אותנו לעבר החיים שאנו רוצים. הרבה פעמים קשה להתנתק מאנשים, שלמרות שאנו יודעים שעושה לנו רע להיות בחברתם, אנו חוששים להישאר לבד.

אז ייתכן וזה ידרוש אומץ, אבל אנחנו חיים רק פעם אחת אחרי הכל.

 

 

נקיון מוצלח

 

מחבר המאמר הוא צור טאוב, מייסד פרויקט אגורה

:


אזור התגובות למאמר נועד ליצור דיון מפרה ומעשיר סביב נושא המאמר.
אנא כתבו בצורה נאותה ועניינית כדי שנאשר אותן.