אמנת הפרסום המיטיב

איטום-מבנים-ותשתיות-הכי-יבש-שיש

תשתיות האיטום בכל סוגי המבנים מהוות נדבך חשוב שמטרתו, בין היתר, למנוע מצבים שונים של רטיבות שנובעת כתוצאה מנזילה כלשהי בצנרת החבויה מאחורי הקירות, מתחת למרצפות או עקב מי גשמים שמחלחלים אל הקירות הפנימיים או דרך הגג. כשלים בתשתיות האיטום עלולים להוביל לנזקים כבדים במבנה, כאשר במקרים מסוימים הדבר יכול לגרום לנזק בלתי הפיך, הן למבנה עצמו והן לתשתיות המבנה.

כל הסיבות לכשלים בתשתיות האיטום

כשלים בתשתיות האיטום עלולים לנבוע בשל כמה סיבות: ראשית, עקב פעולת איטום רשלנית שבוצעה, שלא בהתאם לתקן המחייב. במבני מגורים חדשים, הנזילה לרוב לא תיראה באופן מיידי, שכן המים מחלחלים באופן איטי לתוך הקירות וכך גם עלולים לגרום אט אט לנזק בלתי הפיך.

גורם נוסף שיכול לגרום לכשל בתשתיות האיטום הוא היעדר תחזוקה של התשתיות ולא משנה באיזה סוג מבנה מדובר. בין אם מדובר על מבנים משותפים ובין אם על בתים פרטיים, כאשר לא מבצעים עבודות תחזוקה שוטפות בתשתיות האיטום, ייווצרו כשלים שונים אשר עלולים ליצור נזקי רטיבות.

עוד גורם, הוא שימוש בחומרי איטום לא מספיק איכותיים. לא פעם משתמשים לצורך איטום מבנים בחומרים לא מספיק טובים וזאת בשל חיסכון של הקבלן, חוסר ידע מקצועי וסיבות נוספות, ולכן במקרה הזה עלולים להיווצר תוך פרק זמן קצר כשלים באיטום שיובילו לרטיבות.

מהם נזקי רטיבות?

רטיבות כתוצאה מנזילות או מי גשמים שחודרים למבנה בשל כשלים באיטום, עלולה כאמור להוביל לנזקים בלתי הפיכים לתשתיות המבנה ואף לגרום לנזק לדירה עצמה. לא פעם היא עלולה גם ליצור בעיות בריאותיות שונות אצל דיירי המבנה שכן, רטיבות מביאה עימה עובש שגורר בעיות בנשימה, פטריות על הקירות, טחב ועוד. את כל הנזקים הללו ניתן למנוע באמצעות איטום מקצועי, בשיטה המתאימה והרלוונטית, ובשימוש בחומרי האיטום האיכותיים ביותר. בין השיטות ניתן למצוא כיום: איטום רטיבות בהתזה בקירות חיצוניים באמצעות סנפלינג, איתור נזילות ותיקון צנרת מים ומרזבים ללא הרס ואף ייבוש רטיבות תת רצפתי וייבוש חול רטוב ורטיבות כלואה מתחת לריצוף.

החשיבות בביצוע פעולות איטום איכותיות למבנה

חשוב מאוד להבין, כי מעבר לנזקי הרטיבות שעלולים להיווצר בשל כשלים בתשתיות האיטום, הרי שכל בעיית איטום בקירות חיצוניים של מבנה, עלולה לגרום להופעת חריצים וסדקים שונים במעטפת המבנה. אם יש סדקים וחריצים חיצוניים עמוקים במעטפת, הדבר עלול להעיד כי קיימים נזקים משמעותיים ביותר לתשתיות המבנה שגם יכולים לסכן חיי אדם. ידוע לכל, שמבנה ישן או לא מתוחזק מבחינת האיטום, עלול גם להגיע במקרי קיצון למצב של קריסה. בכדי שלא להגיע למצב זה, במידה ומופיעים סימני סדקים או חריצים במבנה, מדובר בנורה אדומה שחשוב ביותר לשים לב אליה ולבחור כמה שיותר מהר בשירותיהם של אנשי מקצוע המתמחים באיטום מבנים. המטרה תהיה לבדוק את האיטום ובמידה והוא לא מספק או שנמצא בו כשל, ולבצע את העבודה הנדרשת לצורך איטום איכותי יותר. כמובן שבמקרה הזה יש גם צורך לחזק את תשתיות המבנה ולהפוך אותו שוב לבטוח עבור מגורים.

כיצד מתבצע איטום קירות חיצוניים?

כאשר מדובר על איטום קירות, ישנם כמה שלבים לתהליך: ראשית, יש לבצע עבודת הכנה של הקירות, כאשר כדאי לקלף צבע או טיח פגום וישן מהקירות וגם לנקות חורים וסדקים, ולמלא אותם באמצעות חומר מילוי חזק ואיכותי.

בשלב השני יש ליישם את חומר האיטום, כאשר חשוב לבחור גם את השיטה המתאימה ליישום החומר וגם את סוג החומר הרלוונטי, כמו איטום קירות מרתף ורצפת מרתף (איטום שלילי בהזרקה), שמהווה שיטת איטום יעילה מאוד לקירות המצויים מתחת לאדמה, ואם מדובר על קירות חיצוניים של מבנה גבוה, יש לבצע איטום רטיבות בהתזה בסנפלינג ותיקון סדקים בקירות חיצוניים בבניין משותף.

 

 

 

את חומר האיטום מיישמים באמצעות צביעה או מריחה, ואם מדובר בחומר שכולל גם מרכיב צבע כלשהו, ניתן ליישמו בהתזה. הצבע חיוני מאוד לשיקום נראות המבנה, מלבד האיטום. לעיתים, יש להמתין עד לייבוש החומר האוטם, לפני שעוברים עליו עם צבעי הקיר, על מנת להבטיח איטום שיחזיק שנים רבות.

חשוב להבין כי עבודה איכותית תתחיל כבר בשלבים הראשוניים של בניית מבנה ועל כן, אם אתם בונים בית, חשוב מאוד שתקפידו כי את עבודות האיטום לקירות יבצעו אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום וכי העבודה תתבצע בצורה מקצועית ואמינה. כמובן שאם יש כשלים כלשהם באיטום של מבנה קיים, גם אז לא כדאי שתתפשרו על נותני השירות בתחום.


קרדיט ל Yury Kim באתר PEXELS

 
אזור התגובות למאמר נועד ליצור דיון מפרה ומעשיר סביב נושא המאמר.
אנא כתבו בצורה נאותה ועניינית כדי שנאשר אותן.