אמנת הפרסום המיטיב

הסכנות כשיש קן יונים בבית


קרדיט תמונה: freepik

ידוע לכולם שיונים בחלון או המרפסת הן מטרד אמיתי ומה שיותר מטריד ואפילו מסוכן הוא כאשר הן מספיקות לבנות קן ולהטיל ביצים שבהמשך יבקעו ויהיו לגוזלים. לא כולם יודעים מהן הסכנות בקיני היונים ולכן במאמר הבא נדבר על כך וגם נסביר.

קיני יונים הם סכנה לבריאות
אחת הסכנות היותר משמעותיות בקיני יונים היא בריאותית. יונים נושאות עליהן מגוון מזיקים וזבובים המעבירים מחלות קשות כמו סלמונלה, קדחת ודלקת קרום המוח.
ברגע שהיונים בונות קן, הן מטילות ביצים ומגיעות לקנן. זמן השהייה שלהן הופך לגדול יותר והן משאירות באזור את החיידקים השונים שמגיעים אל השוהים בבית דרך דרכי הנשימה. כך למעשה מגיעות התחלואות השונות אליכם.
כמו כן, סביב הקן הן מותירות את הלשלשת שגם היא מכילה של חיידקים. הלשלשת מתייבשת, הופכת בחלקה למעין אבק שגם הוא מגיע דרך דרכי הנשימה יחד עם החיידקים שגורמים למחלות. אין ספק שסיבות אלו מספיק טובות להזמין מרחיק יונים שיבצע פינוי קן יונים.

קרציוני יונים
קיני היונים הם המקום שצובר הכי הרבה קרציוני יונים וזה בשל הדגירה של היונה לזמנים ממושכים. כאשר קרציוני היונים נמצאים בקן שנמצא בבית או במקום הסמוך לו, הדרך שלהן להיכנס לבית היא קלה יותר.
בני אדם שנדבקים בקרציוני יונים, סובלים מגרד בלתי פוסק בכל חלקי הגוף ללא רגיעה. רוב האנשים גם לא יזהו כלל שמדובר בקרציוני יונים, כי בניגוד לכיני ראש שאותם רואים באופן ממשי וניתן להוציא, את קרציוני היונים כמעט ולא רואים כי הם מאוד זעירים.
כמו כן, דרך הטיפול היא קשה וכוללת כיבוס בחום גבוה של כל הבגדים והטקסטיל בבית ויחד עם זאת טיפול משחתי לזמן ממושך על הגוף.

מזיקים נוספים שעשויים להיות בקיני יונים
ברגע שיש קן של יונים עם ביצים, היונה מגיעה בכל יום כדי לדגור עליהן עד פקיעתן. וכמו כל אמא טובה, בינתיים היא דואגת לאסוף להם אוכל לאותו רגע שיפקעו. האוכל של הגוזלים הוא תולעים. אותן תולעים נמצאות בקן ומביאות איתן עוד שלל מזיקים נוספים שעשויים להיכנס לתוך הבית שלכם.
יותר מכך, היה וחלק מהגוזלים לא שרדו, הרי שמדובר בפגרים שבהם מתפתחים תולעים וחיידקים מגוונים שאינם טובים לבריאות האדם.

בעיית פינוי למספר חודשים
עוד סכנה שקיימת בהימצאות של קן של יונים עם גוזלים בביתכם, זו העובדה כי מיקום הקן מסומן עבור היונים הבוגרות שמטפלות בגוזלים.
היה ולא הזמנתם מרחיק יונים בשלב שגוזלים אלו היו עוד בביצים, הרי שאתם מסתכנים בכך שלא תוכלו להעביר את הקן למשך מספר חודשים עד שהגוזלים יפרשו את כנפיהם.
דבר זה מתרחש מהסיבה שמרחיק היונים יודע כי תזוזת קן עם גוזלים חיים הוא מעשה שאינו הומני, כי הוריהם של הגוזלים לא ידעו לאן נעלם הקן, יפסיקו לטפל בהם וכתוצאה מכך זה יביא למותם.
כמובן שאם אין ברירה והקן גורם באותו רגע לבעיות ממשיות, אין ספק כי הדבר הנכון לעשות הוא פינוי קן של יונים עם ביצים או גוזלים, למרות הסיבה ההומנית שהזכרנו.

נזקים מבניים באזור הקן
עוד סיכון או בעיה שקיימת בקינים בבתים, אלו הנזקים שקיימים בלשלשת היונים ובענפים והזרדים שהן מביאות אל הקן.
במידה ומדובר בהרבה זרדים וענפים, ההימצאות שלהם עשויה לחסום מרזבים ושיפועים המעבירים מים החוצה מאזור הגג.
דבר זה עשוי לגרום למצבים של מים עומדים, יתושים והמון מחלות כתוצאה מכך. כמו כן, זה עשוי להביא להצטברות עובש על המבנה.
אם מדובר בלשלשת יונים, הרי שחשוב לדעת כי מדובר בצואה חומצית שמשאירה כתמים שלא יורדים על האזורים שבהם היא נמצאת.
לסיכום, איך שלא נסתכל על זה, אם יש לכם יונים באזור הבית ואתם מתחילים לראות הרבה ענפים מסביב, כנראה שיש יונה בונה את הקן שלה. לפני שמגיעות הבעיות, כדאי להזמין מרחיק יונים שיפנה את הקן ויפה שעה אחת קודם.

המאמר באדיבות חברת סטופ יונים – מומחים בהרחקת יונים: https://www.stopyonim.co.il
אזור התגובות למאמר נועד ליצור דיון מפרה ומעשיר סביב נושא המאמר.
אנא כתבו בצורה נאותה ועניינית כדי שנאשר אותן.