אמנת הפרסום המיטיב

טיפים לניקיון וסדר לקראת פסח

קיבצנו לפניכם טיפים קצרים ושימושיים לסידור הבית – תהנו!

 

ניקיון וסדר בארון הבגדים - כי לזרוק את שאר הבית לתוכו זה לא נקרא סדר

 

לא לדחוף!
יש לנו נטייה "לדחוף" שקיות ותיקים לארון, במיוחד לאזור התלייה. זאת פעולה שמנציחה בלאגן. אף פעם לא זוכרים מה יש בשקיות או בתיקים, וכך פריטים חשובים נשכחים ומאבדים את ערכם. כמה פעמים קרה שמצאתם בירכתיי הארון שקית נשכחת ואמרתם לעצמכם: "שיואו כמה זמן חיפשנו את זה?? או: "חבל, זה שכב או כל כך הרבה אני כבר לא אלבש את זה?"
אז: כדאי לאפסן בקופסאות שקופות ואחידות בגודל, עדיף לא עמוקות –לא לדחוס לתוכן המון חפצים.
למיין לפי נושאים ולהכין רשימה – מה נמצא איפה, ולהדביק מחוץ לכל קופסא ואולי אפילו על דלת הארון. לכתר פלסטיק יש קופסאות נפלאות ,על גלגלים שנפתחות משני צידיהן. מאד נוחות לשימוש ואני ממליצה להשתמש רק בשטוחות. בכל קופסא נושא אחד, למשל:קופסא לנעלי קיץ או חורף, קופסא לתיקים וכך הלאה.

זה תלוי.
תלו על כל קולב רק בגד אחד. מספר חולצות על כל קולב משכיחות מאיתנו את זו התחתונה, וגם לא שומרות על הבגד מגוהץ. לקנות קולבים דקים מפלסטיק ולא את אלה העבים והכבדים שתופסים שטח רב על מקל התלייה. להשתמש בקולבים במספר צבעים:לחולצות שרוול קצר –צהובים, חולצות שרוול ארוך –ירוקים מכנסיים כחולים וכך הלאה. כשזה מסודר בארון לפי הצבעים ברור מאד היכן לכ בגד תלוי,קל להחזיר כל פריט למקום ואנחנו רואים בעין כמה יש לנו מכל סוג.

הדרך אל העובש
עובש מארונות מורידים בעזרת אקונומיקה ובתום פעולת הרחיצה מניחים טבליות לספיגת לחות, הנמכרות ברב רשתות השיווק.

 

בלאגן
 

חדר מיון
סדור ומיון הבגדים דורשת יחידת זמן בפני עצמה. אנחנו מחלקים את הסידור ליחידות קטנות כדי לא להעמיס על עצמנו:
פורסים על המיטה סדין גדול ומכינים גם שולחן או קרש גיהוץ ליד שיהיה לנו נוח. נוציא את כל הבגדים ונערום לערמה אחת גדולה . אם זאת משימה גדולה מידי אפשר כמובן להתמודד בכל פעם רק עם סוג אחד.
מיינו חצאיות, שמלות ומכנסיים על פי עונות השנה והצרכים השונים: בילוי, עבודה ומה שלא לובשים יותר.
מיינו באותו האופן חולצות ובחולצות -עם גיהוץ לתלייה, בלי גיהוץ כפתורים צווארון וכו וכו וכו.
כשממיינים, כדאי לחשוב טוב מה לובשים ומה לא. אז אם לא צריך לא חבל על המקום שזה תופס? בדרך כלל מה שלא לבשנו שנתיים לא נלבש יותר לעולם. קשה להיפרד אבל בואו נחשוב על המקום שיתפנה בבית, בארון ובנשמה, ופסח זה זמן נהדר לתת באתר אגורה.

הילדים בסדר
את הסדר לקראת החג בארון של הילדים ובחדרם עירכו בעזרת הילדים שבדרך כלל (ובניגוד למצופה) נהנים מאוד מהעניין. הם יוותרו על צעצועים ישנים או מקולקלים, ילמדו לא לאגור חפצים מיותרים וגם יתחנכו להעביר לאלה שיש להם פחות. סידור משותף גם ימנע געגועים, המתבטאים בבכי מר, לצעצוע שזרקתם מבלי לשאול. זאת ועוד: עריכת סדר משותף במגירת הצעצועים או בארון הבגדים יכולים להיות בילוי משותף , מחזק קשר ובעיקר זול מאוד, גם בכל אחד מימי החופשה הארוכים.
 

ניקיון וסדר במטבח – כי האמת, זה המקום הכי חשוב בבית


אחת, שתיים, ...שלוש!
להוציא את כל מה שנמצא במטבח, ולמיין על פי שלוש קטיגוריות שימוש:

  1. כל הזמן
  2. לפעמים
  3. לעתים רחוקות

 

סדרו את הדברים שכל הזמן בשימוש במקומות נגישים ונוחים, את אלה שבשימוש לעיתים רחוקות במקומות הגבוהים, העמוקים והפחות נגישים ובמקום הנותר- את אלה שבשימוש לפעמים.

עכשיו המקרר שלכם יכול לחייך
לניקוי יעיל של המקרר, שפשפו את הדפנות הפנימיות במשחת שיניים לבנה פשוטה על גבי סמרטוט לח.
התוצאה: מקרר מבריק בניחוח מנטה רענן.

 

ניקיון המטבח
 

השטיח הקטן בעולם
את המגירה של הסכו"ם במטבח רצוי לרפד בשטיח גומי של האמבטיה (כזה שקונים לפי מידה), וכך הסכו"ם לא "נוסע" במגירה מהתנופה של הפתיחה.

תזמין לי סודה בשביל הקפה
כיצד מסירים את כתמי התה והקפה מהספלים? משרים בתערובת של מים חמים וסודה לשתיה במשך הלילה, ובבוקר הכלים כמו חדשים.

מה זה מנגולד?
איך מנקים סיר מלא שומן או חרוך? להרתיח עם מים ועלי מנגולד או אבקת כביסה למשך 20 דקות. השרוף יעלם, הסיר יבריק והבית יתמלא בריח מצוין.
 

ניקיון וסדר באמבטיה – כי גם ככה יש שם סבון ומים


נא לא לגלח את המראה
כדי לנקות את המראות בחדר האמבטיה, ניתן להשתמש בקצף גילוח. זה ימנע היווצרות של אדים וסימנים על המראות.

טעם החיים
בכדי לנקות את האסלה באמת, אפשר לשפוך 2 כוסות קולה לאסלה להשאיר לילה שלם. בבוקר לשפשף עם מברשת האסלה , והיא ממש מבהיקה.

סתום?
לפתיחת סתימה בטוש המקלחת:
אם עשוי מניקל: להבריג החוצה ולהשרות בכוס חומץ מעורבב עם 1½ כוסות מים ולהרתיח כ-15 דקות.
אם עשוי מפלסטיק: להבריג החוצה ולהשרות בכמות שווה של מים חמים וחומץ לשעה.

פדיקור - מניקור
במידה שבחדר האמבטיה, יש קופסאות מתכת, מריחת לק מתחת לקופסאות תמנע היווצרות של חלודה בתחתית.

 

ניקיון האמבטיה

 

שאני אשפשף? - כן.
לניקוי דלת המקלחת, להספיג חומץ לבן על ספוג ולשפשף.

לניקוי אבנית מהשיש, להשתמש בחומץ ולשפשף.

הדרך אל העובש 2
איך לנקות כתמי עובש מוילון אמבטיה צבעוני שעשוי מפוליאסטר?
מכבסים במכונת הכביסה -ב 30 מעלות, עם בקבוק חומץ. הסבון והחומץ עושים את העבודה - אם המצב לא נואש.
כדי לשמור על הניקיון - לפרוש כל פעם לאחר המקלחת (כלומר להשאיר אותו "פתוח" ולא מקופל בצד), לדאוג לאוורר את המקלחת (חשוב לא רק לוילון), ולכבס מדי פעם - לפני שהמצב קריטי.

 

ניקיון וסדר במחשב – כי הוא ידוע לשימצה כאחד המקומות המבולגנים בבית


הסרת תוכנות שאינן בשימוש
הכנסו אל תפריט "התחל", "הגדרות", "לוח הבקרה",  "הוספה\הסרה של תוכניות". בחלון שנפתח בפניכם תקבלו רשימה של כל התוכנות והמשחקים שהתקנתם במחשב. עברו על הרשימה וחפשו שמות של תוכנות או משחקים שכבר אינם בשימוש. מצאתם משהו כזה? סמנו אותו פעם אחת עם העכבר על מנת שהשורה תופיע עם רקע כחול ואז לחצו על הכפתור למטה "הוספה/הסרה", יפתח חלון ובו בדרך כלל תצטרכו לאשר את רצונכם להסיר את התוכנה מהמחשב.

שימו לב: במהלך ההסרה ייתכן ויופיע חלון שאומר שנמצא קובץ מערכת שבשימוש של תוכנה אחרת, במקרה כזו בחרו באפשרות שלא תימחק את הקובץ הספציפי הזה.
סיימתם להסיר תוכנה ויש לכם עוד תוכנות להסיר? מומלץ לסגור את כל החלונות ולבצע הפעלה מחדש למחשב ואז להמשיך להסרה של יישום נוסף.

ריקון סל המיחזור
כמעט כל הקבצים שנמחקים על ידינו אינם נמחקים באמת אלא נשמרים בסל המיחזור. המטרה שלשמה נוצר סל המיחזור היא שנוכל לשחזר קובץ שמחקנו בטעות.
על שולחן העבודה נמצא אייקון בשם "סל המיחזור", לחיצה כפולה עליו תפתח חלון ובו נראה את כל הקבצים ש"מחקנו". כדי למחוק באמת את הקבצים ולפנות מקום בדיסק הקשיח ניכנס בחלון סל המיחזור לתפריט "קובץ" ונבחר באפשרות "רוקן סל מיחזור". עם סיום הפעולה נקבל חלון ריק ונקי.

העברת קבצים חשובים למדיה חיצונית
אם אתם נוהגים לשמור על הדיסק הקשיח שירים, מסמכים, תמונות וסרטים הרי שמומלץ מדי פעם לאסוף את כל הקבצים האלה ולצרוב אותם לתקליטור ובכך לחסוך מקום על הדיסק הקשיח.

סיבה נוספת וחשובה לא פחות לצרוב חומר חשוב לתקליטורים היא וירוסים. עד שזה לא תופס אותנו אנחנו לא מבינים את המשמעות של איבוד מידע רב ערך. ישנם וירוסים הרסניים במיוחד שפשוט מעלימים את כל המידע שבדיסק הקשיח שלנו, לכן מומלץ לבצע גיבויים באופן קבוע לתקליטורים.

סורק הדיסק
סורק הדיסק מיועד לאתר ולחפש בדיסק הקשיח איזורים פגומים ולתקן אותם או לסמן אותם כפגומים על מנת שלא יישבו שם קבצים. כדי להפעיל את סורק הדיסק גשו אל תפריט "התחל", "תוכניות", "עזרים", "כלי מערכת", "סורק הדיסק". בחלון שייפתח בחרו רק את אות הכונן הקשיח שברצונכם לסרוק ולחצו על "התחל". עם סיום הפעולה ייפתח חלון שמציג את מצב הדיסק הקשיח שלכם. לחצו על "סגור" וסמנו את הכונן הבא שברצונכם לסרוק.

מאחה הדיסק
מאחה הדיסק מבצע סידור מחדש של כל הקבצים שבדיסק הקשיח. עם השימוש במחשב ותוך כדי מחיקת קבצים, התקנת תוכנות והסרתן נוצר מצב שבו הקבצים לא מסודרים בדיסק הקשיח בצורה האופטימלית.
מאחה הדיסק מארגן מחדש את הקבצים ושטח בלתי מנוצל על מנת שתוכנות יעבדו מהר יותר.

שימו לב: אם לא בצעתם איחוי דיסק מעולם הפעולה עשוייה להימשך מספר רב של דקות מכיוון שיידרש זמן רב למאחה הדיסק לסדר את הקבצים. אם תקפידו על איחוי באופן קבוע הרי שזמן האיחוי יהיה קצר יותר.

כדי להתחיל באיחוי הדיסק הצביעו על תפריט "התחל", "תוכניות", "עזרים", "כלי מערכת", "מאחה דיסק". בחלון שיפתח בחרו את אות הכונן הקשיח שברצונכם לאחות ולחצו על אישור.

נקיון פנימי של המחשב
חלקי המחשב הפנימיים מבצעים מליוני פעולות וחישובים בשנייה מה שגורם להתחממותם. בתוך המחשב ישנם מאווררים שמקררים את הרכיבים. כשכל הרכיבים מתמלאים אבק פעולת הקירור פחות יעילה ומשפיעה באופן ישיר על ביצועי המחשב עד כדי קריסת המערכת. מומלץ מדי פעם לקחת את המחשב לאיש מקצוע ל"טיפול 10,000" למחשב.

 
הטיפים באדיבות:
דוקטור סדר
"ספר העצות של משפחת לבנה", מאת שרה לבנה
"בית טוב" - עיצוב, סידור וארגון הבית
ozeret4u
Tipking
ויקטוריה דגן, מאמנת אישית לניהול בית
www.comp-4u.co.il
www.tips4u.co.il

אזור התגובות למאמר נועד ליצור דיון מפרה ומעשיר סביב נושא המאמר.
אנא כתבו בצורה נאותה ועניינית כדי שנאשר אותן.